Ciekawe książki filozoficzno-teologiczne – Augustyn Pelanowski

Według niedawno przeprowadzonych badań twierdzi się, że Polacy (jako naród) czytają bardzo mało. Statystycznie jeden Polak w ciągu jednego roku czyta mniej więcej jedną książkę.

Augustyn Pelanowski i przemówienia

augustyn pelanowskiTo bardzo mało, względem innych narodowości, u których czytanie książek jest bardziej popularne – w zachodnich krajach na jedną osobę przypada nawet kilka książek rocznie (oczywiście także są to dane statystyczne, więc należy je traktować z lekkim przymrużeniem oka). Obserwując to wszystko można chyba jednak śmiało stwierdzić, że nie jest jeszcze z nami Polakami – tak bardzo źle w kwestii naszego czytania oraz wyboru literatury. Większość z nas chętnie czyta książki na tematy, które indywidualnie nas interesują – tak wynika z opinii właściciela księgarni w Krakowie. Coraz częściej wybieramy książki, które omawiają bieżące problemy świata – reportaże, eseje. Poruszają one bardzo szeroko zakrojoną tematykę. Wśród ludzi starszych zauważa się tendencje do wybierania książek o religii oraz podróżach – na takim zainteresowaniu zyskuje między innymi każda księgarnia katolicka, w której można znaleźć biografie znanych kościelnych osobistości, dzieje religii, spisane kazania oraz rozważania filozoficzno-teologiczne – dla osób praktycznie w każdym wieku. Popularnością wśród autorów takich książek cieszy się na przykład Marcin Jakimowicz. Coraz większe zainteresowanie wzbudzają także audiobooki – na przykład nagrania z przemówień (takie pozycje przygotował między innymi autor książek Augustyn Pelanowski). Takie książki z działu książek katolickich wybierają najczęściej dorośli, ale coraz częściej można zauważyć pewną tendencję, że szuka ich młodzież oraz dorastający.

Wśród autorów takich książek wiodą prym między innymi wspomniany już wcześniej Pelanowski oraz Jakimowicz, a także inni, mniej znani pisarze.