Czym są zawiesia?

Zawiesia to urządzenia o kompleksowym charakterze. Stanowią wyposażenie urządzenia dźwignicowego, czyli np. żurawia lub suwnicy. Nie są na ogół ich integralną częścią, ale elementem do niej podwieszonym. Mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różną konstrukcję, a co za tym idzie również różne właściwości.

Zawiesia linowe czy łańcuchowe?

Zawiesia łańcuchoweNa warsztat krótkiego zestawienia wezmę dzisiaj dwa typy: zawiesia linowe i zawiesia łańcuchowe. Oba typy mogą przenosić ładunki o podobnym ciężarze w równie ekstremalnych warunkach. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, oba typy, zakładając, że nabędziemy je u certyfikowanego producenta, będą spełniały wszelkie europejskie normy i będą bezpieczne w użytkowaniu. Zawiesia łańcuchowe są jednak z pewnością bardziej trwałe od zawiesi linowych. Przy odpowiedniej eksploatacji mogą pracować nawet ponad 10 lat. Łańcuchy ponadto można dowolnie skracać, dzięki czemu będą miały szersze zastosowanie. Liny zaś są lekkie i nie stanowią większego problemu przy ich transportowaniu (przy łańcuchach może być konieczny wózek widłowy lub suwnica), ale szybciej się przecierają, więc lepiej sprawdzą się przy holowaniu, podnoszeniu i opasaniu ładunków, niż przy transportowaniu blach. Jeśli chodzi o cenę, tutaj zdecydowanie góra są zawiesia linowe, które mogą być nawet dwukrotnie tańsze od łańcuchowych odpowiedników. W związku z tym warto przeanalizować, czy potrzebujemy zawiesi do zadań specjalnych, czy też wystarczą nam zawiesia linowe w niższej cenie?

Już po tym krótkim zestawieniu widać, że decydując się na konkretny typ zawiesia, należy przemyśleć, do czego tak naprawdę będziemy je wykorzystywać i czego od niego oczekujemy. Być może okaże się, że zadowoli nas zawiesie linowe, a może będzie ono niewystarczające i powinniśmy zainwestować w łańcuchowe?