Filc – jedna z najstarszych tkanin sztucznych

Ogólnie rzecz biorąc, Filc to termin, który można wykorzystać do opisania różnych tkanin, w tym filcowanych wełnianych tkanin, materiałów syntetycznych i filców przemysłowych. Tradycyjnie filc jest włókniną złożoną z luźnych włókien, które są matowane razem, tworząc ciągły materiał.

Kiedy filc cechuje się dobrą jakością?

filc szaryWełniany filc jest jedną z najstarszych tkanin sztucznych. W celu wytworzenia filcu surowa wełna jest poddawana procesowi filcowania na mokro, który polega na matowaniu, kondensowaniu i prasowaniu włókien. Filcowanie jest naturalną cechą większości futer zwierząt, które zaplątują i tworzą maty. Wełna szczególnie dobrze nadaje się do filcu i przewyższa włókna syntetyczne. Charakteryzuje się nieodłączną trwałością i sprężystością, ponieważ karbowanie lub zagięcie włókien nadaje mu naturalną elastyczność. Taka elastyczność sprawia, że ​​jest trwały, a zewnętrzna powłoka włókna działa jak warstwa ochronna, zapewniając odporność na ścieranie. Lanolina, cienka woskowa powłoka na włóknach wełny, sprawia, że ​​wełna jest naturalnie odporna na wodę i zabrudzenia. Wełna łatwo przyjmuje naturalne barwniki, ponieważ mogą przenikać przez rdzeń włókna i ulegać reakcji chemicznej, dzięki czemu zmiana koloru jest trwała i intensywnie nasycona. Ponadto, ponieważ wełna zatrzymuje wilgoć w każdym włóknie, jest odporna na płomienie bez obróbki chemicznej. Ze względu na te naturalne właściwości wełny wełniany filc szary jest wysokiej jakości, trwały, ma nasycone kolory i jest idealny do wymagających zastosowań projektowych.

Ta włóknina ma unikalne cechy, takie jak to, że filc jest bezkierunkowy, nie ma prawej ani lewej strony, a kolor jest jednolity Szerokość może wynosić do 180 cm (70 3/4 cala) Silnie nasycone kolory są odporne na światło. Filc naturalnie odpycha zabrudzenia i wilgoć Ponieważ jest to włóknina, można ją ciąć z pozostawionymi surowymi krawędziami.