Gospodarka zanieczyszczeniami

Każde gospodarstwo domowe, oprócz śmieci, produkuje też nieczystości bytowe, potocznie zwane ściekami. Ze względu na zagrożenia środowiska, nie można ich po prostu spuścić do wód gruntowych. Konieczne jest zastosowanie któregoś z systemów odprowadzania ścieków lub ich utylizacji.

Kanalizacja, szambo czy może biologiczna oczyszczalnia ścieków?

biologiczne oczyszczalnie ścieków w wielkopolskimNajprościej mają właściciele nieruchomości, położonych na terenach skanalizowanych. W ich przypadku sprawa ogranicza się po prostu do zapłacenia rachunku na ścieki. Tam jednak, gdzie ze względu na koszty lub działania gminy, kanalizacji nie doprowadzono, sprawę odpadów ciekłych trzeba rozwiązać samemu. Najprostszym rozwiązaniem jest budowa szamba, w wersji ze zbiornikiem betonowym lub nowoczesnym, z tworzyw sztucznych. Wymaga jednak regularnych wizyt wozu acenizacyjnego, który musi wywieść nieczystości. Z tego względu lepszym wyjściem są biologiczne oczyszczalnie ścieków w wielkopolskim, ale również na terenie całej Polski. Pozwalają one odzyskać wodę, a za oczyszczanie nieczystości odpowiedzialne są najczęściej kultury bakterii. W ten sposób, w czasie procesów tlenowych, następuje rozkład odpadków. Co ciekawe, biologiczna oczyszczalnia nie wymaga praktycznie żadnych działań i prac podczas pracy. Złoże, odpowiedzialne za oczyszczanie ścieków ma zdolność do samoregeneracji, dzięki czemu cały czas jest gotowe do pracy. Wysokiej jakości materiały zapewniają bezpieczną i niezawodną eksploatację zestawu. Wybór właściwego wykonawcy będzie gwarancją odpowiedniego i zgodnego z wytycznymi montażu.

Niezależnie od wybranego sposobu, warto zadbać, by spełniał aktualne wymogi budowlane i ekologiczne. Takie rozwiązanie pozwoli przez wiele lat cieszyć się sprawnym i ekonomicznym rozwiązaniem odprowadzania ścieków.