Jak działa turbosprężarka?

 

Wielu fanów motoryzacji, ze względu na hobby czy to przymus wymiany pewnych elementów we własnym samochodzie, zdecydowanie słyszało o wielu częściach, które poprzez swoje działanie mają znaczący wpływ na działanie całego auta. Jednym z elementów, który teraz dodawany jest prawie w każdym wypadku, lecz kiedyś stanowił bardzo egzotyczne udoskonalenie samochodu jest turbosprężarka. W tym oto tekście chciałbym skupić się na zasadzie działanie takiej turbosprężarki oraz przybliżyć do czego ona służy.

Zasada działania turbosprężarki

turbosprężarkiKażdy kto posiada sportowe auto, kupił je zdecydowanie ze względu na osiągi jakie może auto z siebie wycisnąć. Fani samochodów sportowych, mając możliwość zwiększenia nawet o trochę mocy własnego auto, są gotowi poświęcić wiele pieniędzy jak i czasu na zamontowanie poszczególnych podzespołów, które mają spowodować wzrost wydajności silnika. Jednym z urządzeń, które nam to umożliwia są turbosprężarki. Element ten poprzez dodanie go do silnika, zwiększa jego wydajność, a co za tym idzie szybkość samochodu, lecz jednocześnie nie zwiększa jego masy znacząco. Dzięki temu samochód po zamontowaniu turbosprężarki pojedzie o kilka kilometrów na godzinę więcej, niż do tej pory. Zasada działania takiego mechanizmu jest bardzo prosta. Do działania silnika potrzeba dwóch rzeczy, paliwa oraz powietrza. Turbosprężarka poprzez sprężanie powietrza, czyli powodowanie zwiększenia jego gęstości, dostarcza do silnika większą jego ilość, a co za tym idzie do silnika dostaję się także więcej paliwa, które powoduję zwiększenie mocy. Zamontowanie turbosprężarki nie zwiększa znacząco masy samochodu, przez co samochód posiada o kilka koni więcej, wraz z nie zwiększaniem jego masy, dzięki czemu logicznie można wywnioskować że auto jedzie szybciej.

Montaż turbosprężarek stanowi w dzisiejszych czasach, jeden z elementów, które są niezbędne w sportowych samochodach. Poprzez zwiększanie wydajności silniki wraz z nie zwiększaniem jego masy, samochód może jechać szybciej oraz osiągać lepsze wyniki pod względem wydajności. Właśnie dlatego turbosprężarki są dziś tak modne.