Jak i dlaczego warto ocieplić strop?

Właściwa termoizolacja budynku to nie tylko ocieplenie ścian i dachu. Kluczową sprawą jest także odpowiednia izolacja stropu, który może okazać się słabym ogniwem, jeśli chodzi o utrzymanie ciepła w domu. Strop zarówno pod poddaszem nieużytkowym, jak i ten znajdujący się nad piwnicą, wymaga odpowiedniego potraktowania materiałem izolacyjnym.

Metody izolacji stropu

ocieplanie stropu piankąCzym zatem ocieplić strop? Ze względu na to, iż poddasze, czy też piwnica, to miejsca szczególnie narażone na wilgoć, warto aby materiał,którym mamy zamiar ocieplić te okolice nie chłonął tej wilgoci. Dlatego też tak popularna wełna mineralna może okazać się złym rozwiązaniem. Chociaż ze względu na swoją wysoką ognioodporność stanowi na poddaszu dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe, jednak nasiąknięta wilgocią będzie traciła swoje właściwości termoizolacyjne, a nie o to nam przecież chodzi. Drugim popularnym materiałem do izolacji jest styropian. Odpowiednio gruba jego warstwa świetnie zaizoluje stropy w domu, jednak ze względu na jego sztywność, w niektórych trudno dostępnych miejscach jego montaż może być nieco kłopotliwy. Styropian ma natomiast jedną bardzo istotną zaletę: nie chłonie wilgoci. Stosunkowo nową metodą jest ocieplanie stropu pianką. Pianka PUR posiada znakomite właściwości termiczne, jej współczynnik przewodzenia ciepła jest bardzo niski. Dodatkowo jest materiałem elastycznym, co sprawia, że praca z nią nie sprawia trudności. Ocieplanie stropu pianką niesie ze sobą dodatkową zaletę. Pianka po wyschnięciu wypełnia wszystkie, nawet najdrobniejsze szczeliny i nie pochłania wilgoci z zewnątrz, co sprawi, iż będzie spełniała swoją funkcję przez wiele lat.

Warto też pamiętać o tym, że pomieszczenia takie jak piwnica czy strych są bardziej narażone na sublokatorów w postaci gryzoni, czy robactwa. Pianka PUR charakteryzuje się tym, iż nie jest atrakcyjna dla tych stworzeń, co daje pewność, że nic nam się tam nie zalęgnie. Ponadto, stwarza przyjazne środowisko dla domowników, nawet tych z problemami alergicznymi, ponieważ jest odporna na rozwój pleśni i grzybów.