Jak przebiega zakup taniego dworku na sprzedaż?

Sprzedaż budowli zabytkowych jest dwojaka. Jeśli dany zabytek nie ma wpisu do rejestru zabytków, wszystko powinno pójść sprawnie i płynnie. Jeśli jednak taki wpis posiada, mogą pojawić się schody.

Dworek na sprzedaż i ustawy budowlane

dworek na sprzedażPrzede wszystkim budowle zabytkowe są niezwykle drogie. Ciężko je od razu sprzedać, ponieważ rzadko kto posiada na swoim koncie taką sumę pieniędzy. Dlatego wystawiony zamek na sprzedaż, może wisieć w ogłoszeniach nawet przez dwa lata. W tym wypadku nie powinniśmy sugerować się pośpiechem i czasem. Warto być cierpliwym, by sprzedać budynek za zadowalającą nas kwotę. Oczywiście nie może być ona zbyt wygórowana. Powinna być uczciwą ceną za wszystkie dobra, które wchodzą w skład danej posiadłości. Gdy wystawiamy pałac na sprzedaż, nie możemy w niego zbytnio ingerować. Nie wolno nam wymieniać żyrandoli, okien, czy posadzek. Musimy wszystko robić zgodnie z prawem i wytycznymi, które narzuca nam konserwator zabytków. Wszystkie pałace na sprzedaż muszą być z nim konsultowane. Co jakiś czas sprawdzane i kontrolowane. Jeśli dane dworki na sprzedaż są w rejestrze, są również dodatkowe problemy. Prawo pozwala nam, na wejście do każdego zabytkowego budynku wpisanego do rejestru. Oczywiście nie możemy do danej posiadłości wtargnąć bezprawnie. Jednak nowy właściciel, który nabył dany tani dworek na sprzedaż, jest zobowiązany do wyznaczenia np. dnia, w którym posiadłość będzie dostępna dla zainteresowanych. To jest spełnianie obowiązku, który wynika z ustawy. Nie możemy zagarniać dziedzictwa sami dla siebie, ponieważ jest ono dobrem wspólnym. Dlatego to jest dodatkowy kłopot przy sprzedaży budowli zabytkowych.

Nie każdy chce mieć konserwatora i zwiedzających na głowie. Na pewno sprzedanie zabytku nie jest łatwe. Jeśli jednak mamy odpowiednią determinację, na pewno nam się to uda.