Jak sprawić, aby architektura z betonu była estetyczna?

Idąc przez większość polskich miast widzimy szarość. Wśród budynków dominują bloki z betonowej płyty, szarość dróg, chodników, fasad kamienic. Nawet boiska szkolne są szare, betonowe. Kolorów jest niewiele, a ogólny obraz jest dosyć smutny. Można postawić sobie pytanie dlaczego jest tak, a nie inaczej?

Renowacja betonu to prosty zabieg

renowacja betonuJak to się stało, że akurat beton, a nie inny artykuł budowlany na tak ogromną skalę rozgościł się w naszych domach, ogrodach, miejscach pracy? Przecież nie zachwyca wyglądem, a wielu ludzi potrafi oceniać wyłącznie po walorach estetycznych. Sekret sukcesu betonu leży najprawdopodobniej w jego niezwykłej wielozadaniowości. W każdej inwestycji betonowej istotna jest stosunkowo łatwa do wykonania tania renowacja betonu. Płoty betonowe łatwo odbudować, uszkodzone chodniki niedrogo zastąpić można nowymi, ściany powoli ulegają niszczeniu. Atutem betonu są także szerokie możliwości jego modyfikacji. Dodatki do betonu zwiększają jego objętość, szczelność lub poprawiają łatwość urabiania. Impregnacja betonu sprawia, że wykonane z niego elementy mogą przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Fenomen betonu polega na tym, że zadania wykonywać można tanio, solidnie i trwale. Być może właśnie liczne zalety tradycyjnego betonu stosowanego na szeroką skalę w każdej dziedzinie budowlanej zapoczątkowały próby wprowadzenia go do wnętrz. Beton licowy to mieszanka służąca do dekoracyjnego wykańczania wnętrz. Nadaje chłodny, lekko piwniczny charakter, szare ściany są lekko połyskujące, surowe.

 

Jednak w trendach architektonicznych chyba nic już nie jest w stanie nas zaskoczyć. Skoro najzwyklejsze szpachlowanie sufitu uznać można za sztukę, to i beton uznać można za element dekoracyjny. Szkoda tylko, że niepostrzeżenie szarość ulic wnika do wnętrz budynków. Oby nigdy nie wniknęła także w nas.