Jak zrobić mydło własnej roboty?

Ręcznie robione mydła są idealnym pomysłem na prezent, ale również na własny użytek. I choć w pierwszej chwili może wydawać się to dość skomplikowanym procesem, to nie stanowi to większego problemu ani nie wymaga nazbyt dużo czasu. Korzyści za to jest wiele, w dodatku sami mamy wpływ na skład, który powinien być jak najbardziej naturalny. Możemy je również dostosować do szczególnych wymagań naszej skóry.

Jak zrobić własne mydło?

mydło ręcznie robioneWłaściwie nie ma jednego sposobu i zbioru składników, każde mydło ręcznie robione dostosowuje się indywidualnie w zależności od wymagań skóry, pożądanych właściwości czy preferowanego zapachu lub koloru. Podstawowym składnikiem jest jednak wodorotlenek sodu (NaOH), który można zakupić w sklepach lub hurtowniach chemicznych. Należy jednak odpowiednio się zabezpieczyć i przygotować. Najlepiej mydło robić w ubraniach znoszonych, w których nie wychodzimy i których nie jest nam żal. Potrzeba również zaopatrzyć się w rękawiczki i okulary ochronne. Następnie wybieramy olejki i tłuszcze zgodnie z własnymi preferencjami (np. oliwa, olej kokosowy, olej z awokado, olejek migdałowy, masło shea). Dodać można również takie dodatki jak jogurt, miód lub aloes (ten będzie idealny dla osób o skórze wrażliwej skłonnej do podrażnień). Aby zmienić kolor najczęściej używa się przypraw lub ziół, np. cynamon, kurkuma, lawenda, mięta, pokrzywa. Natomiast aby wpłynąć na zapach, można dodać olejki eteryczne.

Należy jednak dbać o to, by składniki, których używamy były jak najbardziej naturalne i jak najwyższej jakości. Skoro decydujemy się na tworzenie mydła samodzielnie, warto zadbać o to, by nie zawierało sztucznych składników i spieniaczy, które najczęściej charakteryzują mydła drogeryjne. Własnoręczne robienie mydła może być świetną zabawą!