Jakie warunki należy spełnić, aby mieć szambo?

Jeżeli nie mamy odpowiedniego terenu do wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków albo nie posiadamy odpowiednich środków finansowych, to pozostaje nam zakupić szczelny zbiornik, taki jak szambo betonowe. Jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich właścicieli małych działek, które położone są w rejonach pozbawionych sieci kanalizacyjnej.

Kiedy należy podjąć decyzję o budowie szamba?

szambo betonowe małopolskaJuż na etapie przygotowań do budowy domu powinniśmy zastanowić się nad tym, aby na naszej działce wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków albo szambo betonowe. Czasami budowę szamba betonowego będziemy musieli zgłosić w Urzędzie Miejskim, ale w większości przypadków nie jest to wymagane. Co najmniej 15 m odległości od studni musi znajdować się szambo betonowe Małopolska jest województwem, gdzie możemy zakupić szambo betonowe gotowe lub też wykonane na wymiar pod indywidualne potrzeby na działce. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie odpowiedniego przewodu do opróżniania, który zakończony będzie złączem zainstalowanym w ogrodzeniu, dzięki czemu wóz asenizacyjny nie będzie musiał wjeżdżać na teren naszej posesji i opróżnianie szamba będzie mogło odbywać się bez naszej obecności. Wiele osób, które pierwszy raz będą montować szambo betonowe zastanawiają, się jakiej pojemności wybrać zbiornik. Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ im większy zbiornik wybierzemy tym rzadziej będziemy go opróżniać. Musimy być świadomi, że za każdy wywóz wozu asenizacyjnego musimy zapłacić.

Warto więc wybrać taki zbiornik na szambo betonowe, który będzie dopasowany pojemność do szambiarki, które jeżdżą w naszej okolicy. Najpopularniejsze są szamba o pojemności 10 m sześciennych i najczęściej takiej pojemności wozy asenizacyjne jeżdżą w terenach, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnych.