Kilka słów o konwencjonalnym nasieniu buhajów

Wśród wielu ras bydła hodowanego w Polsce na uwagę zasługuje z pewnością rasa Brown Swiss. Jest to kolejna rasa szwajcarska. Ta rasa cechuje się naprawdę wysoką wydajnością mleczną. Dodatkowo skład tego mleka jest wysokiej jakości.

Zastosowanie konwencjonalnego nasienia buhajów w inseminacji

konwencjonalne nasienie buhajówKrowy rasy Brown Swiss cechuje bardzo dobra płodność. Z porodami również zazwyczaj nie ma żadnych problemów. Wycielenia wśród tych krów są łatwe. Ponadto Brown Swiss to krowy długowieczne, które nie mają specjalnych wymagań żywieniowych. Z kolei bydło holsztyńsko-fryzyjskie jest najczęściej spotykaną rasą w Polsce. Rasa ta powstała tylko po to, by być hodowaną do produkcji mleka. Wzrost tej rasy jest wysoki. Ciężar ciała także jest duży. Zalety bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej są doceniane na całym świecie. Hodowcy importują nasienie bydła tej rasy i dokonują inseminacji krów. Typowo mleczną rasą jest również rasa Jersey. Wydajność mleczna rasy Jersey jest wysoka. Warto wspomnieć o tym, że mleko tych krów ma wysoką zawartość suchej masy, a także białka. Z kolei rasa Montbeliarde pochodzi z Francji. Jest to rasa mięsno-mleczna, której wydajność rzeźna stoi na wysokim poziomie. Przyrosty masy ciała tej francuskiej rasy również są niezłe. Wycielenia nie stanowią problemów. Mleko tej rasy posiada frakcje kazeinowe. Te z kolei służą do produkcji serów długo dojrzewających. Trzeba pamiętać, że konwencjonalne nasienie buhajów nie gwarantuje nam tego, że wycieli się samiec lub samica. Tu liczy się tylko szczęście. Nasienie konwencjonalne nie jest seksowane – nie oddziela się chromosomów, a co za tym idzie – może urodzić się cieliczka i buhajek.

Niemniej jednak w przypadku krów, które mają za sobą kilka wycieleń, stosowanie nasienia konwencjonalnego jest lepszym rozwiązanie. Nasienie seksowane nie daje pewności, że dojdzie do zacielenia.