Koszty windykacji a niespłacanie rat

Kłopoty finansowe mogą zdarzyć się każdemu. Nie usprawiedliwiają one jednak naszego uchylania się od zobowiązań. Prawda jest taka, że duże renomowane firmy windykacyjne dbając o swój wizerunek są bardzo elastyczne jeśli chodzi o formę spłaty zobowiązań.

Za windykację odpowiada dłużnik

obciążenie dlużnika kosztami windykacjiDlatego przedstawiając im udokumentowaną sytuację finansową możemy liczyć na dopasowanie spłat zobowiązań do naszych możliwości. Oczywiście konieczny jest przy tym wywiad gospodarczy. Niekiedy firma wysyła swojego przedstawiciela do domu dłużnika a niekiedy wystarcza sam wywiad telefoniczny, tak naprawdę wiele zależy od nas samych. Im uczciwsi będziemy tym lepsze efekty możemy osiągnąć. Poza rozłożeniem zobowiązania na raty dopasowane do naszych możliwości możemy też liczyć na to, że firma nie będzie miała dodatkowych roszczeń, jakim jest na przykład zwrot kosztów windykacji. Firma windykacyjna czy komornik mają do tego prawo ale wbrew pozorom ta zasada nie jest praktykowana zbyt często. Wszystkie koszty windykacji ponosi dłużnik trudny, czyli taki, który celowo unika odpowiedzialności oraz wprowadza wierzyciela w błąd. Oczywiście nie jest to regułą. Istnieją firmy dla których obciążenie dłużnika kosztami windykacji jest standardową procedurą i nie mamy szans na najmniejsze negocjacje. Dlatego właśnie powinniśmy regulować swoje zobowiązania na bieżąco. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że tak zwane przedawnienie wcale nie zwalnia nas z obowiązku spłaty zobowiązania. Oznacza to jedynie, że firma windykacyjna nie może dochodzić swoich praw w sądzie. Nie znajdzie się jednak żadna firma, która z tego powodu przestanie domagać się zwrotu zadłużenia.

Zdarzają się coraz częściej firmy, które domagają się zwrotu zobowiązania również od rodziny zadłużonego. Nie róbmy tego swoim dzieciom i ponośmy odpowiedzialność za swoje czyny.