Malowanie dachów – samodzielnie czy zlecić firmie?

Wielu inwestorów budujących obecnie domy decyduje się na przykrycie dachów blachą ocynkowaną. Prezentuje się ona bardzo elegancko, jest niedroga i łatwiej ją ułożyć niż tradycyjną dachówkę kamienną lub ceramiczną. Takie rozwiązanie ma jednak także swoje słabsze strony. Blacha ceramiczna rdzewieje wskutek działania wilgoci.

Malowanie dachów – inwestycja na lata

fachowe malowanie dachówTo powoduje, że może z niej odpryskiwać farba, lakier z czasem zaczyna się łuszczyć i całość dachu wygląda bardzo nieestetycznie. W takim przypadku niezbędna jest renowacja pokryć dachowych i pomalowanie blachy. Wiele osób zastanawia się, czy podjąć się samodzielnego pomalowania dachu, czy lepiej wynająć specjalistyczną firmę. Fachowe malowanie dachów to inwestycja na co najmniej kilkanaście lat. Dlatego warto rozważyć wynajęcie firmy. Fachowcy ocenią, czy blacha nie wymaga wymiany, dostarczą potrzebny sprzęt i wykonają prace. Blachę należy wymienić, gdy dach przecieka. Łuszcząca się farba wymaga jedynie oczyszczenia powłoki i jej ponownego pomalowania. Warto pamiętać, że malowanie blachy jest nieco prostsze niż malowanie dachówki, ale wymaga dobrego przygotowania powierzchni pod farbę. Firma zajmie się odszukiwaniem wszystkich ognisk rdzy, ich oczyszczeniem i odtłuszczeniem. Następnie nałoży preparaty chroniące stal przed korozją i dopiero po takich zabiegach przystąpi do właściwego malowania.

Farba do malowania dachu wymaga odpowiedniego nakładania i doboru fachowych pędzli, aby nie pozostały na powłoce ślady po włosiu. Dlatego samodzielne malowanie może być nieco kłopotliwe dla osób, które nie mają doświadczenia budowlanego.