Materac w trosce o zdrowy sen

Niewygodne łóżko to częsty problem, z jakim przyszło się nam zmierzyć. Nie poruszając tematu rozkładanych wersalek, sof, narożników itp. Choć producenci mebli wypoczynkowych starają się spełnić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych klientów, żadne rozkładane łóżko nie jest w stanie godnie zastąpić wygodnego materaca. Ale co jeśli nasz materac, sam w sobie, nie jest już wygodny?

Przegląd popularnych materaców

materace sprężynoweZakup nowego modelu materaca to niejednokrotnie trudna decyzja. Nie dość, że wybór materiałów i technologii wykonania jest ogromny, to jeszcze rozrzut cenowy nie ułatwia nam podjęcia decyzji. Czy zawsze trzeba stawiać na modele z wyższej półki i czy tylko drogie materace mogą być wystarczająco wygodne? Nie zawsze. Warto zatem przyjrzeć się każdej grupie cenowej i poszczególnym typom tych produktów, aby wybrać model najbardziej zbliżony naszym potrzebom. Najbardziej typowy podział materaców, to ten ze względu na materiał wykonania. Tutaj wyróżniamy przede wszystkim materace sprężynowe, piankowe, kokosowe lub kokosowo-gryczane, oraz lateksowe. Warto zaznaczyć, że materace sprężynowe nie są już tymi samymi niewygodnymi materacami sprzed 20 lat. Obecnie są wykonywane w technologii kieszeniowej, gdzie każda sprężyna umieszczana jest w oddzielnej kieszonce z materiału, dzięki czemu nacisk na materac jest równomierny, a drgania nie są przenoszone. Materace piankowe natomiast to gama bardzo różnorodnych produktów, począwszy od zwykłych pianek poliuretanowych, skończywszy na piankach wysoko i termoelastycznych. Dodatkowo materace piankowe często wyposażane są we wkłady gryczane lub kokosowe, dla wzbogacenia właściwości.

Najwyższa półka materaców to modele lateksowe, prawdopodobnie najwygodniejsze, wyróżniające się najwyższym komfortem użytkowania. Dodatkowo są bardzo elastyczne, co umożliwia używanie ich w łóżkach regulowanych. Są też wyjątkowo przewiewne, a doskonała wentylacja sprawia, iż nie namnażają się w nich mikroorganizmy, co ma niebagatelne znaczenie dla alergików.