Nowoczesne osiedle z nowoczesną małą architekturą miejską

Z każdym rokiem powstają nowe osiedla i to nie tylko w dużych miastach, nie tylko w Warszawie, ale praktycznie w całej Polsce. Można powiedzieć, ze osiedla wyrastają jak grzyby po deszczu.

Mała architektura musi być spójna

mała architektura miejskaSą to nowoczesne apartamentowce z podziemnymi garażami i dużymi mieszkaniami, nierzadko nawet dwupoziomowymi. Nowoczesne osiedle wymaga nowoczesnych projektów przestrzeni wokół. Tzw. mała architektura miejska na zamkniętych osiedlach powinna być wyjątkowo spójna i pasująca do siebie, ale też do charakteru osiedla, dodatków, koloru bloków. Nierzadko projektanci elementów krajobrazu przestrzennego wykorzystują jeden element, który dominuje w danym osiedlu i przenoszą go do swoich projektów elementy małej architektury miejskiej. Nowoczesne donice powstają na nowoczesnych, czasem wręcz futurystycznych osiedlach. Jeśli jest akcent z dużymi dodatkami to np. duże donice ustawione są w centralnych miejscach na osiedlu. Do tego płyta tarasowa, która kolorystycznie ma albo idealnie pasować do osiedla, albo wręcz kontrastować, aby od razu rzucała się w oczy. Te elementy małej architektury miejskiej są niezwykle istotne, ale nie aż tak jak ławka parkowa betonowa lub drewniana. Na osiedlu nie może zabraknąć ławek i to ławek wielu, umieszczonych w strategicznych punktach na osiedlu. Co ważne dla mieszkańców, ławki powinny być nie tylko piękne, nowoczesne, z super designem, ale przede wszystkim praktyczne i wygodne, bo w końcu trzeba z nich korzystać.

Dobranie odpowiednich barierek, tablic informacyjnych, osłon na drzewa, stojaków na rowery, koszy na śmieci, donic i doniczek, popielnic to nie lada wyczyn, gdy dobierać trzeba do określonej bardzo konkretnej przestrzeni. Przy odrobinie chęci można jednak znaleźć projekt, który połączy funkcjonalność z estetycznym wyglądem.