Optymalne warunki do nauki chodzenia

 

Dzieci mogą uczyć się chodzić bez butów, lecz potrzebują butów do ochrony i prawidłowego rozwoju. Stopa dziecka kształtuje się pod wpływem kontaktu z podłożem. Dlatego przy wyborze pierwszych butów, powinniśmy kierować się zasadą stabilności, komfortu i ochrony.

Jak wybrać buty do nauki chodzenia?

buty do nauki chodzenia z naturalnej skóryPodczas nauki chodzenia niezbędne dla dziecka jest miękkie podłoże elastycznego trzewika z cholewką, która sięga nieco powyżej kostki, oraz z usztywnioną zapewniającą stabilność piętką. Czubek bucika powinien być szeroki i wysoki, aby zapewnić dziecku prawidłowe ułożenie palców, oraz ich swobodne poruszanie. Podeszwa powinna zapobiegać poślizgowi oraz być elastyczna. Takie obuwie nie powinno posiadać obcasa ani wkładki ortopedycznej, o ile nie zalecił jej lekarz. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, najlepsze mogą okazać się indywidualnie dobrane buty do nauki chodzenia z naturalnej skóry, która zapewni nie tylko optymalne dostosowanie do stopy dziecka, ale również jej wentylację. Stosowanie prawidłowych butów także w domu, znacznie poprawi warunki kształtowania się stopy i w dużym stopniu ułatwi naukę chodzenia. U dziecka, które porusza się już w miarę sprawnie, można zastosować półbuty i sandały, ale tylko w przypadku, kiedy bucik posiada sztywne zapięcie, które będzie zabezpieczało piętę przed przesuwaniem się na boki, a przede wszystkim stabilizowało staw skokowy.

Buciki powinny być o centymetr większe od stopy dziecka, zaokrąglone i wysokie z przodu, by umożliwić nieskrępowane ruchy palców. Od ok. czwartego roku życia ze względu na zanik ochronnej poduszeczki tłuszczowej po stronie podeszwowej stopy, w butach konieczne jest stosowanie wkładek prawidłowo suppinujących stopę i umożliwiających prawidłowy rozwój łuku podłużnego.