Oryginalny toner czy zamiennik, co wybrać?

Obecnie na rynku znajdziemy wiele firm produkujących tonery do drukarek laserowych. Jedne produkują tonery oryginalne, które dopasowane są do danego urządzenia. Z kolei inne wytwarzają ich zamienniki, które są o wiele tańsze, ale czy to znaczy, że są lepsze?

Co wybrać oryginalny toner czy zamiennik?

Na rynku tonerów tonery do drukarek Lexmarkoraz tuszy jest kilka stron, których wzajemne relacje są dosyć skomplikowane. Producenci drukarek chcą sprzedać jak najwięcej tych urządzeń, dlatego nie opłaca im się oferować trwałych urządzeń. Dodatkowo  oferuje też do nich tonery do drukarek Lexmark, sam ich nie produkuje, ale ma na nich znaczną marżę, dlatego jego zadaniem jest przekonanie klientów czyli nas do tego, że zamienniki są niebezpieczne. Może również odmówić naprawy sprzętu w przypadku gdy stosujemy tańsze tusze, ponieważ złamaliśmy w ten sposób umowę gwarancyjną, która wymaga od nas stosowania oryginalnych tonerów. Za to jednak oferują produkt, który jest sprawdzony  a także optymalnie dobrany do każdego modelu drukarki laserowej. Zamiennik może jedynie uzyskać tę samą lub gorszą jakość wydruku. W przypadku drukowania tekstów jest to bez znaczenia. Jeśli jednak chodzi o drukowanie grafik to różnica przemawia na korzyść oryginałów, ponieważ jakość drukowania jest znacznie wyższa niż w przypadku zamienników. Poza tym wielu producentów drukarek zabezpiecza swoje produkty przed stosowaniem zamienników, dlatego w niektórych przypadkach jego znalezienie jest niemożliwe.

Jeśli jednak korzystamy z drukarki w celach działalności gospodarczej i potrzebujemy druku wysokiej jakości szczególnie w kolorze oraz gdy nie lubimy ryzyka to powinniśmy wybrać oryginalne tonery. Różnica w cenie dla firmy nie jest aż tak wysoka. Natomiast jeśli z drukarki korzystamy w domu drukując zwłaszcza teksty to warto wybrać zamiennik dobrej jakości.