Piwnice z hydroizolacją

Najważniejszym elementem każdego budynku są jego fundamenty – jeśli nie zadbamy o nie we właściwy sposób jeszcze na etapie budowy, w przyszłości mogą pojawić się problemy, których wyeliminowanie może być bardzo kosztowne, a także czasochłonne, dlatego lepiej jest się tym zająć zawczasu, niż martwić się potem.

Zalety hydroizolacji piwnic

hydroizolacja piwnicFundamentem nazywa się element konstrukcyjny, na którym opiera się cały ciężar budynku, dlatego jakość jego wykonania musi być naprawdę wysoka, ponieważ wszelkie niedoskonałości mogą narażać całą budowlę do ubytki, a nawet – w skrajnych przypadkach – na zawalenie. Fundamenty stanowią nierzadko zagospodarowaną część budynku zwaną potocznie piwnicą – to bardzo specyficzne miejsce narażone na oddziaływanie bardzo niekorzystnych warunków, głównie wilgoci, dlatego zasługuje ono na odpowiednie zabezpieczenie. Hydroizolacja piwnic polega na zastosowaniu materiałów, które nie pochłaniają wilgoci – dzięki temu prostemu zabiegowi dolna kondygnacja budynku jest skutecznie zabezpieczona. Ponieważ nie dochodzi do niej zwykle światło słoneczne, a jeśli dochodzi, to w małych ilościach, powinno się zadbać o stworzenie odpowiednich warunków, dzięki którym rozprzestrzenianie szkodliwej wilgoci nie jest możliwe. W ten sposób zyskuje się pewność, że fundamenty nie zostaną zniszczone działaniem wody, to jednak nie wszystko…

Co bardzo istotne, hydroizolacja pomaga nie tylko zabezpieczyć cały budynek, ale również to, co przetrzymywane jest na co dzień w piwnicach. Jest to przecież miejsce, w którym trzyma się liczne artykuły spożywcze, takie jak zaprawy czy ziemniaki, a także drewno opałowe – żadne z nich nie lubi kontaktu z wodą, która najzwyczajniej w świecie psuje je lub uniemożliwia ich wykorzystanie do palenia w piecu.