Połączenie działania paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła

Jeśli ktoś decyduje się na instalację pompy ciepła, powinien rozważyć również montaż paneli fotowoltaicznych. Jest to doskonałe wzajemne uzupełnienie. Okazuje się, że panele fotowoltaiczne doskonale współgrają z pompą ciepła, a całość prowadzi do osiągnięcia jeszcze większych oszczędności.

Obniżenie kosztów ogrzewania dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych

niezawodne panele fotowoltaicznePompy ciepła są w stanie obniżyć koszty za ogrzewanie aż o 1/3, ale jeśli do tego dobierzemy odpowiednie panele fotowoltaiczne, to cena za ogrzewanie może obniżyć się o dodatkowe kilkadziesiąt procent. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli tylko mamy odpowiednią ilość środków, by zainwestować. Okres zwrotu za takie instalacje uzależniony jest w dużej mierze od zmieniających się przepisów prawnych. Chodzi tu głównie o przepisy dotyczące rozliczania się z energetyką. Oczywiście niezawodne panele fotowoltaiczne zapewniają oszczędności, ale zwrot nastąpi dopiero po kilku latach i trzeba mieć to na uwadze. Na pewno można nastawić się na obniżenie rachunków nawet o 90% po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. Nie jest wykluczone, że panele mogą też produkować w nadmiarze prąd, a właściciel może czerpać zyski z jego sprzedaży. Są więc realne możliwości dotyczące nie tylko obniżenia rachunków, ale nawet zarabiania na panelach fotowoltaicznych! Wszystko zależy od norm prawnych.

Najważniejszą cechą paneli jest jednak produkcja energii na własny użytek. To daje niezależność  i pozwala oszczędzać na zakupie prądu u lokalnego dostawcy. Jest to alternatywa dla znanego wszystkim poboru prądu z zakładu energetycznego. Poza tym jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne dla środowiska, co jest jego olbrzymią zaletą. Panele są też zabezpieczeniem przed częstymi wahaniami cen za dostawę energii elektrycznej z sieci, czyli z lokalnego zakładu energetycznego.