Prasa krawędziowa – czym właściwie jest?

 

Jednym z najpopularniejszych urządzeń do obróbki blachy jest prasa krawędziowa. Posiada ona wiele cech i właściwości, dzięki którym możliwa jest produkcja różnego typu produktów, poczynając od tych mniej i kończąc na bardziej skomplikowanych. Blacha jest materiałem niezwykle łatwym w obróbce, a wszystko za sprawą wysokiej plastyczności.

Zastosowanie prasy krawędziowej

prasa krawędziowaSama prasa krawędziowa swoje zastosowanie odnajduje w przemyśle. Służy do krawędziowego zaginania blachy. Nowoczesna technologia pozwala kontrolować nawet kilkanaście osi w maszynie. Tego typu prasy wyróżniają się największą siłą nacisku, która osiąga nawet kilkaset ton. Urządzenie wykorzystywane jest głównie do gięcia długich oraz grubych kilkumetrowych blach. Prasa krawędziowa składa się z kilku istotnych elementów, którymi są: stempel, matryca, urządzenia podawczo-odbiorcze, a także korpusy narzędziowe. W większości nowoczesnych urządzeń zainstalowane są systemy bezpieczeństwa, które monitorują dolną krawędź stempla. Najczęściej są to wiązki laserowe, które w przypadku przerwania zatrzymują pracę maszyny. To właśnie bezpieczeństwo podczas użytkowania hydraulicznej prasy krawędziowej jest niezwykle ważne. Mimo, że sama obsługa maszyny nie należy do najbardziej skomplikowanych, wymaga od pracownika pewnych kwalifikacji. Wszystko ze względu na wbudowane oprogramowanie, które nakreśla sposób obróbki blachy. Jego opanowanie jest odpowiedzialne za prawidłowo wykonaną pracę. Operator maszyny dokładnie ustala jakie konkretne ruchy ma ona wykonać. Dzięki temu wykonana praca jest niezwykle precyzyjna.

Proces obróbki blachy z wykorzystaniem prasy krawędziowej przebiega niezwykle sprawnie. Polega na umieszczeniu blachy pomiędzy stemplem, a matrycą oraz uruchomieniu zainstalowanego oprogramowania. Kiedy stempel zostaje opuszczony arkusz zostaje wciśnięty w matryce, dzięki czemu przybiera jej kształt.