Produkcja polskich palet

Palety mają niesłychanie szerokie zastosowanie. Służą nie tylko do transportu i magazynowania materiałów różnego rodzaju, ale także coraz częściej są wykorzystywane do tworzenia mebli ogrodowych czy nawet łóżek, co ostatnimi czasy stało się bardzo modne. Jednak jak przebiega ich proces produkcji?

Jak tworzone są palety?

produkcja paletWarto zaznaczyć, że Polska jest drugim co do wielkości producentem palet w Europie. Produkcja palet jest procesem wbrew pozorom dość skomplikowanym. Składa się z kilku etapów, z których każdy jest jednakowo ważny. Przede wszystkim najpierw producent musi pozyskać drewno – nie ma tutaj znaczenia czy są to drzewa iglaste czy liściaste, jednak ważne jest aby były trwałe i wytrzymałe. W procesie produkcji takich palet w Polsce głównie korzysta się z polskiego drewna, praktycznie w ogóle polscy producenci nie korzystają z importowanych materiałów. Kolejnym krokiem jest odpowiednia obróbka drewna, w czasie której drewno jest cięte na pojedyncze deski paletowe. Jest to proces praktycznie całkowicie zautomatyzowany – zarówno cięcie desek a także ich późniejsze suszenie – co jest kolejnym krokiem produkcji palet. W tym celu budowane są specjalne suszarnie, w których suszy się drewno na palety. Jest to niezwykle ważny punkt głównie ze względu na to, iż drewno nie może być ani za mokre ani też za suche, ponieważ może stać się bardzo łamliwe i mało odporne. Na sam koniec drewno trafia do zakładu gdzie jest przerabiane na palety. 

Mogłoby się wydawać, że jest to proces dość prosty. Jednak produkcja palet to złożony proces, który wymaga dokładności a także użycia wysokiej jakości materiałów. Ponadto jest to proces całkowicie zautomatyzowany. Warto też przypomnieć, że Polska jest drugim co do wielkości producentem palet w Europie dzięki ciężkiej i rzetelnej pracy.