Projekt chodnika – na co zwrócić uwagę?

Projektowanie drogi to nie jest prosty proces. Jest to złożona czynność, która wymaga ogromnego nakładu pracy, zaangażowania wielu osób itd. Projektowanie drogi i chodnika, to wyliczenia, jaki może być maksymalny nacisk, analizowanie gruntu, na którym ma być to wszystko położone.

Przemyślany projekt chodnika i drogi

projekt chodnikaJeżeli jest to projekt, który ma być projektem drogi krajowej to należy zwrócić na różnorodność terenu, przy większych wzrostach terenu należy pamiętać o serpentynach, które pozwolą złagodzić kąt drogi względem poziomu morza. Wszystko musi być przemyślane nawet projekt chodnika w Krakowie. Trzeba się dowiedzieć, czy na pewno ziemie, są sprzedane, czy nie będzie trzeba jakiś obejść robić itd. Jednak jeżeli jest to projekt w mieście to najważniejszy będzie projekt organizacji ruchu, ponieważ trzeba zorientować się gdzie i w jakich godzinach tworzą się korki, gdzie lepiej poszerzyć, gdzie zostawić jak jest, chyba, że jest to nowy projekt, to warto przeprowadzić symulację, jak może się to zachowywać. Do tego jeżeli trzeba dochodzi jeszcze skomplikowany projekt chodnika. Dobrze, że drogi nie obejmują takich dziedzin jak projekt parkingu, ponieważ moim zdaniem, takie łączenie drogi z parkingiem to nie jest dobry pomysł. Parking powinien być dostosowany do drogi a nie na odwrót.

W końcu to z drogi korzystają wszyscy, niezależnie od tego, czy idą na zakupy, czy są przejazdem itd. Nie mniej jednak projektowanie dróg, parkingów czy chodników jest moim zdaniem mega trudnym zadaniem, które żeby zrealizować, to trzeba mieć wiedzę na naprawdę wysokim poziomie.