Przegląd układu wspomagania

 

Jeszcze dwadzieścia lat temu system wspomagania nie był seryjnie montowanym układem, a posiadanie samochodu wyposażonego w takie udogodnienie wiązało się z prestiżem. Dziś wspomaganie układu kierowniczego jest seryjnie montowanym układem we wszystkich samochodach dopuszczonych do ruchu publicznego. Wielu dzisiejszych kierowców nie wyobraża sobie codziennego użytkowania samochodu bez tego udogodnienia. 

Wymiana płynu hydraulicznego pompy wspomagania

pompy wspomagania mercedesKilka dni temu podczas drogi do pracy zauważyłem, że układ kierowniczy w moim Mercedesie nie funkcjonuje tak jak w momencie gdy kupiłem samochód. Odczucia te były związane z bardzo opornie działającą kierownicą. Z racji iż bardzo dbam o swój samochód postanowiłem sprawdzić co jest przyczyną występujących błędów. Jestem absolwentem technikum samochodowego dlatego miałem pewne podejrzenia co do pompy wspomagania Mercedes jest jednak marką samochodów która stawia na jakość oraz wytrzymałość montowanych elementów. Po bardzo dokładnych oględzinach okazało się, że przyczyną słabo funkcjonującego układu wspomagania są ubytki płynu hydraulicznego. Postanowiłem nie dolewać nowego płynu do już wyeksploatowanej mieszanki tylko najpierw stary płyn spuścić. Kolejnym krokiem było tylko odpowietrzenie całego układu. Poprawa funkcjonowania całego układu była widoczna od razu. Świeżo nasmarowana pompa wspomagania funkcjonowała bez jakichkolwiek problemów. Od tamtej pory postanowiłem przeprowadzać regularne przeglądy całego układu wspomagania.

Według wielu specjalistów układ wspomagania kierownicy jest jednym z najważniejszych układów montowanych w dzisiejszych samochodach. To on jest odpowiedzialny za bezpieczną oraz komfortową jazdę. Każda nieprawidłowość może prowadzić do wystąpienia na drodze bardzo groźnych sytuacji. Jeśli jakakolwiek część potrzebuje wymiany nie należy zwlekać z owym zadaniem