Rekuperacja – zbędny wydatek czy przydatna instalacja?

Każdy dom powinien posiadać działająca wentylację. Jej zadaniem będzie usuwanie zużytego powietrza z wnętrz i doprowadzanie świeżego. Jednak nie zawsze działa ona tak, jak powinna.

Rekuperacja to dobre rozwiązanie

rekuperacjaZapchane kanały wentylacyjne, zbyt szczelne okna, błędy konstrukcyjne i wykonawcze sprawiają, że zamiast dobrej atmosfery w domach pojawia się zapach wilgoci, a z nią pleśń. Wadliwa wentylacja jest szczególnie widoczna zimą, w Wielkopolsce i w innych rejonach Polski. Rano, po nocnych przymrozkach, wilgoć osadza się na oknach w postaci pary wodnej a nawet kropel wody. Warto wtedy zastanowić się, czy dobrym rozwiązaniem nie byłaby rekomendowana przez wielu rekuperacja z Wielkopolski. Zastępuje ona wentylację, jednak posiada wiele zalet i niesie dodatkowe korzyści. Zimą, przy wilgoci w domu, jedynym sposobem na usunięcie jej jest długotrwałe wietrzenie. Powoduje jednak wychłodzenie domu. Rekuperacja zapobiega takiemu zjawisku. W centrali, sercu całego systemu, następuje podgrzanie dopływającego powietrza. Dzięki temu do pomieszczeń dociera ogrzany już czynnik, nie powodujący dyskomfortu mieszkańców. Oczywiście, niezwykle istotne są szczegóły. Nie można sprawić, aby rekuperacja była montowana przez przypadkową firmę. Zresztą w Poznaniu łatwo o odpowiednich, wartościowych fachowców. Źle złożona, zamiast cieszyć ciszą i wydajnością, po prostu będzie hałasować. Kolejna sprawa to elementy, z jakich zostanie wykonana instalacja. Rekuperacja wymaga markowych, dobrze wykonanych elementów i profesjonalnie złożonych, a próby oszczędności mogą przełożyć się na kosztowne naprawy w przyszłości.

Podobnie jest z serwisem, należy o nim pamiętać i wykonywać go regularnie. Tylko wtedy instalacja spełni swoje zadanie- zapewni czyste powietrze i zagwarantuje oszczędności na rachunkach związanych z utrzymaniem domu.