Sterylny gazik do pępka

 

Właściwa pielęgnacja noworodka jest niesamowicie ważna dla jego zdrowia. Pediatrzy zalecają, aby kąpać maluchy przynajmniej trzy razy w tygodniu, czyścić i przemywać pępek, oraz codziennie przemywać oczka solą fizjologiczną. Zaniedbanie tych czynności może prowadzić do poważnych chorób.

Jakim gazikiem przemywać pępek?

gaziki do pępkaSkóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa i szybko alergicznie reaguje na silne środki i szkodliwe substancje. W sklepach i aptekach znajdziemy specjalne linie kosmetyków i artykułów przeznaczonych dla dzieci od pierwszego roku życia. Do pielęgnacji kikuta pępowinowego służą gaziki do pępka, które są pakowane w sterylnych opakowaniach i mogą być użyte bezpośrednio po wyjęciu. Są to jałowe gaziki, które doskonale chłoną wilgoć i zabezpieczają ranę przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Są delikatne w dotyku i bezpieczne w kontakcie z noworodkami. Lekarze zalecają, aby dokładnie przemywać pępek dziecka, do momentu aż się całkowicie nie zagoi i nie odpadnie. Gaziki są sprzedawane w jednym rozmiarze, ponieważ ich przeznaczenie jest jasno określone. Do przemywania pępka wystarczą w rozmiarze cztery na cztery centymetry. Nadają się one do przemywania, a także do izolowania każdej, małej rany, która chcemy odseparować od szkodliwych czynników. Gaziki najlepiej kupować w aptekach i sprawdzać ich datę ważności, ponieważ po jego upływie staja się mniej wytrzymałe i żółkną. Gaziki powinny być na wyposażeniu każdej apteczki domowej i samochodowej, gdyż są niezbędne w nagłych przypadkach.

Do pielęgnacji pępka należy używać delikatnych środków dezynfekujących, które nie będą szczypały malucha. Pępek najlepiej przemywać gazikiem minimum dwa razy dziennie, oraz po każdej kąpieli, a przed założeniem pieluszki należy go koniecznie osuszyć.