Użyteczne rębaki do drewna

Zadbany ogród to powód do dumy jego właściciela. Choć prace przy pielęgnacji ogrodu i rosnących w nim roślin to czysta przyjemność dla miłośników przyrody, czasem nawet oni napotykają na problemy. Jednym z nich może być zagospodarowanie pozostałych po przycinaniu gałęzi i pędów roślin.

Podstawowe rodzaje rębaków do drzewa

rębak do drzewaW jaki sposób pozbyć się organicznego odpadu pozostałego po skracaniu pędów, obcinaniu gałęzi drzew, czy też formowaniu żywopłotu? Przyda się do tego rębak do drzewa. Jest to urządzenie, które z pewnością przyda się w niejednym ogrodzie. W zależności od wielkości ogrodu oraz od ilości nasadzeń, do dyspozycji mamy kilka opcji. Główny podział, podobnie jak większości urządzeń ogrodowych, dotyczy sposobu zasilania. Rębak do drzewa może być urządzeniem spalinowym, lub też może być zasilany prądem elektrycznym. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie, posiada swoje plusy i minusy. Niekwestionowaną zaletą modelu spalinowego jest niezależność od źródła prądu. Nie musimy martwić się, że w miejscu, gdzie chcemy użyć rębaka nie ma dostępu do prądu, nie interesuje nas długość kabla. Jednak główną wadą jest zdecydowanie większy hałas, niż w przypadku modelu elektrycznego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że modele elektryczne są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Rębaki spalinowe są modelami o większych gabarytach, są cięższe, trochę trudniejsze w przemieszczaniu z miejsca na miejsce, jednak są to maszyny, które poradzą sobie nawet z grubymi gałęziami. Najczęściej wyposażone są w opcję automatycznego wciągania gałęzi, co ułatwia pracę. Modele elektryczne natomiast są lżejsze, łatwiejsze w przemieszczaniu, jednak nadają się do niewielkich ogrodów, poradzą sobie jedynie z drobniejszym odpadem i nie są raczej wyposażone w opcję automatycznego wciągania gałęzi.

Podział rębaków dotyczy także sposobu rozdrabniania. Tutaj wyróżniamy modele z klasycznymi nożami, z nożami ślimakowymi, z walcem zębatym, lub z turbiną. Zupełnie odrębnym tematem są rębaki ciągnikowe, które jednak nie są wykorzystywane w prywatnych ogrodach, a w miejscach masowej obróbki drewna.