Wpływ rehabilitacji na efektywność endoprotezy

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem wielu gałęzi medycyny. Z tego powodu wiele chorób i urazów, które jeszcze niedawno były śmiertelne lub wiązały się z bardzo poważnymi konsekwencjami, dzisiaj jest bez problemu leczonych, a osoby, które ich doświadczyły dalej mogą cieszy się pełną sprawnością i brakiem ograniczeń wynikających z ich leczenia.

Istotność rehabilitacji po endoprotezie

rehabilitacja po endoprotezieJak wspomniano powyżej, w dzisiejszych czasach coraz więcej chorób i urazów, które jeszcze niedawno wiązały się z bardzo poważnymi konsekwencjami, jest bez problemu leczone. Dobrym przykładem takiej sytuacji są choroby i urazy dotyczące stawów biodrowych. Nie tak dawno temu wiązały się one z zagrożeniem życia lub kalectwem do końca życia. Dziś w wielu przypadkach bez problemu stosujemy endoprotezy, a dany pacjent wraca do pełnej sprawności. Jednak aby tak się stało, bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja po endoprotezie. Ważne jest aby doświadczony fizjoterapeuta przedstawił pacjentowi, który jest po zabiegu endoprotezy, zasady, jakimi musi się kierować. Dotyczy to ruchów w biodrze, których nie może wykonywać, a także ćwiczeń, które powinien wykonywać w celu wzmocnienia operowanego stawu. Sumienne podejście do rehabilitacji sprawi, że po kilku miesiącach pacjent nie będzie pamiętał o przebytej operacji, ponieważ jego codzienne funkcjonowanie nie będzie się różniło od tego, które miało miejsce przed zabiegiem.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z bardzo dynamicznym rozwojem medycyny, który sprawia, że urazy, które jeszcze niedawno były związane z poważnymi konsekwencjami, dziś są bez problemu leczone. Jednym z takich przykładów mogą być urazy biodra, po których dzisiaj możemy zastosować endoprotezę. Ważne jest jednak aby potem odbyć odpowiednią rehabilitację, która sprawi, że zabieg ten będzie efektywny.