Wybór lawendy jako rośliny ogrodowej

 

Ludzie od zawsze dekorowali swoje najbliższe otoczenie kwiatami. Ważne jest, aby były one ładne, a także wydzielały przyjemny zapach. Dzięki temu wprowadzają w swoim otoczeniu bardzo miłą dla oka i dla innych zmysłów atmosferę. Dzięki temu mogą się oni poczuć w pełni zrelaksowani i odprężeni w danym miejscu.

Lawenda jako dekoracyjna roślina

cięcie lawendyPrzykładem rośliny, która w ostatnich latach zaczęła być coraz częściej sadzona w ogrodach jest lawenda. Należy ona do bylin. Zatem poza drobnymi zabiegami nie wymaga ona większego nakładu pracy. Jednym zabiegiem, o którym powinniśmy pamiętać jest cięcie lawendy. Pozwala ono na zachowaniu zwartego i owalnego kształtu tego krzaczka. Jak już wspomniałem lawenda jest niedużym krzaczkiem, którego wysokość w zależności od odmiany może sięgać od pięćdziesięciu centymetrów do nawet jednego metra. Na szczycie tego krzaczka wyrastają bardzo ładne, przyjemnie pachnące kwiaty w kolorze fioletowym, albo różowym. Dzięki temu lawenda wygląda niezwykle dekoracyjne zarówno w dużych, jak również małych ogrodach. Warto jednocześnie wspomnieć, że zapach lawendy odstrasza komary. Z tego też powodu może być to skuteczna metoda na mniejszą ilość tych owadów w naszym ogrodzie. Jednocześnie jest to roślina, która bardzo przyciąga pszczoły. Dlatego warto ją sadzić, aby zapewnić pokarm tym pożytecznym owadom.

Lawenda powinna być sadzona w miejscach, w których występuje bardzo duża ilość światła słonecznego. Wtedy ten krzew rośnie niezwykle duży i co ważne obficie kwitnie. Dzięki temu będziemy mieli widok ładnie wyglądających kwiatów w sezonie wiosennym, letnim, a także wczesną jesienią. Kwiaty lawendy możemy ścinać, a następnie je suszyć. Po ususzeniu zachowują one swój ładny wygląd, a co ważne także swój zapach.