Wybór pomnika na grób bliskiej osoby – kształty i rozmiary

W trakcie planowania pogrzebu zastanawiamy się również nad tym, jaki nagrobek będzie najlepszy. Na pewno pomnik musi spełniać swoje funkcje przez wiele lat. W związku z tym trzeba wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, wybierając nagrobek na cmentarz.

Nowoczesne foremne pomniki na cmentarz lub duże grobowce

granitowe nagrobki w WarszawieNa pewno ważny jest rodzaj nagrobka. Wiadomo, że takie wybory w obliczu śmierci bliskiej osoby są zawsze bardzo trudne. Nagrobek jest jednak formą upamiętnienia bliskiej osoby w sposób godny, a przede wszystkim trwały. W większości przypadków wybór nagrobka podyktowany jest możliwościami finansowymi. Przed dokonaniem wyboru warto poznać kilka faktów dotyczących nagrobków. Jeśli chodzi o Polskę, to najczęściej montowane są pomniki na mogile ziemnej. Takie pomniki przeznaczone są dla jednej lub dwóch osób (jest to jeden pomnik lub dwa połączone ze sobą). Często wybierane są np. granitowe nagrobki w Warszawie, choć materiałów jest więcej. Obecnie rzadko rodziny decydują się na wykonanie grobowca. Grobowiec jest nagrobkiem podpiwniczonym, który jest przeznaczony do pochowania całego rodu. Konstrukcja grobowca jest na pewno bardziej zaawansowana. Poza tym grobowce mają charakterystyczny wygląd – dość archaiczny, dlatego częściej wykonywane są nowoczesne pomniki. Obecnie na cmentarzach pojawiają się nagrobki, które są wykonywane nie tylko w różnych rozmiarach, ale również w wielu kształtach.

Im bardziej skomplikowany kształt, wzornictwo, wielkość nagrobku, tym droższa jest to inwestycja. Zawsze trzeba potwierdzić w zakładzie kamieniarskim dokładne wymiary zakupionego miejsca na cmentarzu. W ten sposób możliwe jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni i wykonanie idealnego nagrobka. Jest wiele nagrobków, ale najczęściej wybierane są standardowe foremne kształty pojedyncze albo podwójne.