Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do produkcji prądu

Odnawialne źródła energii cieszą się obecnie dużą popularnością. Na Zachodzie coraz częściej stosuje się odnawialne źródła energii, a nie tak dawno wkroczyły one również na polski rynek. Wystarczy wspomnieć o popularnych kolektorach słonecznych, które są instalowane na dachach budynków w celu ogrzewania wody użytkowej.

Panele fotowoltaiczne i inwertery czyli sposób na darmowy prąd

fotowoltaika lublinBardzo podobne pod względem wyglądu zewnętrznego są panele fotowoltaiczne. Ich działanie ma jednak zupełnie inny cel. Okazuje się, że dzięki panelom fotowoltaicznym można wyprodukować prąd na własne potrzeby – do zasilania urządzeń znajdujących się w gospodarstwie domowym. A do tego wszystkiego potrzebne jest tylko słońce. Panele fotowoltaiczne instaluje się na dachach budynków lub na posesjach (na specjalnych podwyższeniach, umieszczane pod pewnym kątem). Najlepiej montować panele po stronie południowej, bo to tam dociera zdecydowanie najwięcej promieni słonecznych. Istnieją firmy, które oferują takie usługi jak fotowoltaika lublin – firmy zajmują się nie tylko sprzedażą paneli fotowoltaicznych, ale również ich montażem. W razie czego oferowany jest również serwis paneli. Liczba paneli musi być dostosowana do wymagań konkretnego budynku i jego użytkowników. Prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne wykorzystywany jest do zasilania urządzeń RTV, AGD i nie tylko. Oprócz tego trzeba wspomnieć o tym, że panele produkują tylko prąd stały.

W gospodarstwie domowym używamy z kolei prądy przemiennego o określonym napięciu i częstotliwości. Dlatego do paneli fotowoltaicznych trzeba dodatkowo zamontować inwertery. Są to niewielkie urządzenia montowane na ścianach, które zamieniają prąd stały w prąd przemienny. Nadmiar prądu może być magazynowany lub sprzedawany do sieci. Warto zapoznać się z tą nowoczesną technologią.