Zabezpieczenie przed ogniem

Ogień jest jednym z najpotężniejszych żywiołów, z którym nie ma żartów. Nie ma w stu procentach odpornych materiałów na ogień, ale jedne mogą być bardziej, a inne mniej. Po pożarze, z budynku może pozostać tylko gruz i sam szkielet.

Z jakich zabezpieczeń korzystają budynki?

zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychPrawo budowlane przewiduje stosowanie w budynkach poszczególnych zabezpieczeń przed ogniem czy burzą. Jednak ostateczny wybór zależy od rodzaju konstrukcji i wielkości budynku. Jak wiadomo z pożarem jest ciężko walczyć, więc lepiej przed nim się skutecznie chronić. Budynku z cegły i betonu, są znacznie bardziej odporne na działanie ognia niż stalowe konstrukcje, ponieważ stal pod wpływem wysokich temperatur zaczyna się topić. Choć wiele budynków posiada takie konstrukcje, to mają one specjalną budowę. Zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych są stosowane już od wielu lat, ponieważ potrafią skutecznie utrudniać rozprzestrzenianiu się ognia. Przeciwpożarowe zabezpieczenia dzielą się na czynne i bierne. Te pierwsze mają na celu informowanie na czas o pojawiającym się zagrożeniu, a nawet ugaszenie już rozpoczynającego się pożaru. Są to na przykład specjalne czujniki dymu, temperatury czy zawory z wodą umieszczone pod sufitem. Natomiast bierne zabezpieczenia ogniochronne mają na celu uniemożliwić lub znacznie ograniczyć zdobywaniu nowych powierzchni przez ogień. Mogą to być dedykowane farby ognioodporne, które stosuje się na ścianach czy konstrukcjach, albo specjalne płyty, którymi otacza się stalową konstrukcję.

Istnieje wiele skutecznych metod chroniących budynki przed pożarem, ale żadna nie jest w stanie dać nam stu procentowej pewności, że nigdy pożaru nie będzie. Jednak mogą wykazywać dużą efektywność, dzięki której uchronimy budynek przed wieloma zagrożeniami.