Zadbaj o fotel przy komputerze!

 

Komputer to dziś podstawowe narzędzie pracy biurowej. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych bez tego sprzętu. Przed komputerem spędza się więc długie godziny. To zaś oznacza, ze należy odpowiednio zadbać o zdrowie i samopoczucie. Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej może bowiem niekorzystnie odbić się na zdrowiu.

Dobry dla zdrowia fotel

fotel do komputeraAby zminimalizować takie ryzyko, powinno się używać foteli przystosowanych do tego typu pracy. Przy komputerze nie należy pracować przy zwykły krześle. Nie jest ono bowiem przeznaczone i dostosowane do czynności jakie się wtedy wykonuje. Nie podtrzymuje w wystarczający sposób ciała i nie jest zbytnio komfortowe. Nie posiada także cechy mobilności, która jest bardzo istotna. Ludzie na ogół zdają sobie z tego sprawę. Można się o tym łatwo przekonać. Kiedy wyobrażamy sobie fotel do komputera, mamy przed oczami obrotowe krzesło z regulowaną wysokością oraz podłokietnikami i ruchomym oparciem. Tylko takie siedzisko jest w stanie sprostać roli, jaką się na niego nakłada. Zapewnia bowiem odpowiednie oparcie dla pleców oraz rąk. Dzięki temu można uniknąć uciążliwych bólów kręgosłupa czy uczucia zdrętwiałych kończyn. Jego wysokość można dobrać w sposób odpowiedni do wzrostu danej osoby. Bardzo istotną rzeczą jest także mobilność, która umożliwia szybkie wykonywanie koniecznych przy stanowisku biurowym ruchów.

Łatwo można się odwracać, by na przykład odebrać telefon, przywitać petenta czy obsłużyć drukarkę. Dzięki temu, ze opiera się na jednej obrotowej nodze, nie można się wraz z nim przewrócić – a przynajmniej jest to bardzo utrudnione. Przy zwykłych krzesłach wystarczy chwila nieuwagi, by znaleźć się na podłodze. Warto dbać również o prawidłowa postawę ciała przy komputerze.