Zastosowanie kół pasowych

Żadna maszyna przemysłowa czy silnik nie będą działać prawidłowo bez sprawnego systemu przeniesienia napędu na podzespoły robocze. Istnieje wiele metod przekazywania momentu obrotowego generowanego przez silnik, jednak jednym z najpowszechniejszych jest w dalszym ciągu pasek klinowy i łańcuch.

Napęd pasowy a łańcuchowy

koła pasoweObecnie produkowane silniki spalinowe można generalnie podzielić na wykorzystujące do przenoszenia napędu w swojej konstrukcji łańcuch lub pasek. Obie konstrukcje mają swoje wady i zalety. W przypadku rozrządu wyposażonego w łańcuch konstrukcja jest uważana za solidniejszą, jednak rutynowa wymiana elementów eksploatacyjnych w takim systemie generuje spore koszty. Wymiana paska klinowego jest znacznie tańsza, jednak eksploatując silnik wyposażony w takie rozwiązanie należy pamiętać, by w przypadku niemożliwości odpalenia silnika za pomocą rozrusznika elektrycznego, nie próbować rozruchu poprzez pchanie samochodu. Może to skutkować przeskoczeniem paska i w efekcie konieczność kosztownej naprawy uszkodzonych zaworów. W przypadku wykorzystywanych w rolnictwie silników elektrycznych wyposażonych w koła pasowe ten problem nie występuje. Przeniesienie mocy silnika na elementy napędzające maszynę, taką jak śrutownik, dmuchawa do załadunku siana czy podajnik taśmowy zazwyczaj następuje przy wykorzystaniu pasa. Konstrukcje takie ze względu na prostą budowę są niezawodne. Dbając o właściwe naciągnięcie pasów transmisyjnych i dobry ich stan techniczny zapewni bezawaryjną i bezpieczną pracę.

Przeróżne maszyny w swojej konstrukcji mają koła pasowe. Te proste w eksploatacji, praktycznie nie wymagające uwagi ze strony użytkownika elementy pozwalają na długotrwałą pracę urządzeń przez wiele godzin na dobę. Dbając o zastosowanie dobrej jakości pasów klinowych możemy być pewni, że awarie będą nam obce.