Zastosowanie luster w zapewnieniu bezpieczeństwa

W miejscach o ograniczonej widoczności zdecydowanie częściej zdarzają się wypadki. Hale produkcyjne, magazyny, czy drogi wewnętrzne należą do takich właśnie lokalizacji. W celu zapewnienia w nich większego bezpieczeństwa oraz poprawienia widoczności stosowane są różne rozwiązania. Jednym z nich jest zastosowanie odpowiednich powierzchni lustrzanych. Sprawia to, że przebywający tam pracownicy, czy w przypadku dróg wewnętrznych – ich użytkownicy mogli lepiej ocenić swój stopień bezpieczeństwa oraz odpowiednio wcześnie zareagować.

Charakterystyka luster zapewniających bezpieczeństwo

lustra drogoweLustra drogowe mogą występować w różnych formach. Istnieją lustra sufitowe, stosowane często w halach przemysłowych w kształcie półkuli o różnej średnicy, za pomocą których możliwa jest obserwacja czterech kierunków. Są one często wykonane z akrylu i przytwierdzane bezpośrednio do sufitu, bądź podwieszane na specjalnych linach stalowych, dzięki czemu możliwa jest regulacja wysokości ich zawieszenia. Występują także lustra zewnętrzne o okrągłym, bądź prostokątnym kształcie w różnych rozmiarach. Te z kolei umożliwiają widzenie dwóch kierunków z określonej odległości. Ich ramy często pokrywane są odpowiednimi taśmami, które zwiększają ich widoczność na drogach, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo w słabo widocznych okolicach. Do wyboru mamy także lustra wewnętrzne, które również produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach – prostokątnym i okrągłym. Tak samo, jak lustra zewnętrzne, oklejone są za pomocą taśm w celu zwiększenia ich widoczności. Kolory tych ram są najczęściej żółto-czarne, a więc mocno rzucające się w oczy. Tak jak poprzednie, lustra wewnętrzne w zależności od ich wielkości umożliwiają obserwację w dwóch kierunkach z danej odległości. 

Zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom ruchu drogowego, pracownikom hal produkcyjnych, czy branż przemysłowych ma ogromne znaczenie. Stosowane różnego rodzaju powierzchnie luster umożliwiają im lepsze widzenie, a tym samym zmniejszają liczbę nieszczęśliwych wypadków, wynikających z niewystarczającej widoczności w tychże miejscach. Są to więc niezwykle korzystne rozwiązania, które powinny być wykorzystane tam, gdzie to potrzebne.