Zastosowanie płyt pir

Żyjemy w czasach, które stoją ocieplone styropianem, ale styropian powoli wychodzi z mody. Oczywiście jest on popularny w masowym budownictwie, gdzie ocieplanie całych bloków jest najbardziej opłacalne z jego użyciem, a estetyka nie gra zbyt ważnej roli. Jednak właściciele i designerzy domków jednorodzinnych i bardziej nowoczesnych budynków stopniowo przestają go używać.

Płyty w ociepleniach

płyty pirJak wszyscy wiemy styropian występuje w dużych, szerokich blokach, które mocowane są z zewnątrz budynku. Zwykle dodaje on sporo do rozmiaru budynku i nie wygląda to zbyt estetycznie, a momentami wręcz fatalnie. Chociażby w momencie gdzie dom był projektowany z oknem na równi ze ścianą, a po ociepleniu okno chowa się za warstwą trzydziestu centymetrów styropianu. Dlatego też coraz to popularniejszym rozwiązaniem są płyty pir, które są niezwykle cienkie, a przy tym bardzo skuteczne w swojej izolacji cieplnej. Pozwala to na tworzenie bardziej estetycznych konstrukcji, gdzie taka płyta jest w stanie pokryć duża przestrzeń, a nie jest ona zbyt wystająca. Odpowiednio zamontowane płyty tego typu są wręcz niewidoczne, a dają taki sam efekt co gruba warstwa styropianu. Jeśli chodzi o ich cenę, to rzeczywiście są one trochę droższe od styropianu, ale jednak ich skuteczność, oraz estetyka znacznie nadrabia. Nie ma dużej różnicy w izolacji pomiędzy standardowymi warstwami obu materiałów, a więc są one podobnie skuteczne, jednak zapewne tradycyjny blok styropianu średnio będzie pasował do każdego domu jaki chcielibyśmy ocieplić i to jest jego główną wadą, pomimo tego, że jest on tani. Oba te materiały mają jakieś swoje plusy, a co wybrać to tylko i wyłącznie personalna decyzja.

Dlatego też wiele decyzji ogranicza się do czysto estetycznego punktu widzenia, posiadamy sporą ilość rozwiązań, które mają podobne działanie i skuteczność. Jednak przy tym wszystkim znacząco różnią się w swojej estetyce i przez to nadają się do różnych rozwiązań, lub po prostu wpadają w inne gusta osób ich używających. Jak to chociażby jest w przypadku płyt w ociepleniach.